Prístup Abu Muhammada al-Džuláního je podstatne opatrnejší a zdržanlivejší. Prevádzajúci názor je, že Sýria nie je pripravená zaplatiť politickú cenu, ktorú by si vyžadovala plnohodnotná mierová zmluva.
Yoni Ben Menachem pre Jerusalem Center for Security and Foreign Affaires 🇬🇧 https://lnk.sk/dejmz
…
Aj keby al-Džulání vnímal strategickú príležitosť na mier s Izraelom, musel by prekonať hlboký vnútorný odpor – nielen zo strany verejnosti, ale aj bezpečnostného aparátu, opozície a bývalých i súčasných spojencov v náboženskej i občianskej sfére. Antisionistická ideológia je hlboko zakorenená v sýrskych štátnych inštitúciách a myšlienka širokej normalizácie s Izraelom bude pre mnohých predstavovať zradu.
A práve tu al-Džulání prekvapuje pozorovateľov.
Podľa zahraničných diplomatických zdrojov sa často pýta svojich návštevníkov na ich názor na egyptského prezidenta Anwara Sadata – muža, ktorý mal odvahu prelomiť desaťročia staré tabu a v roku 1979 podpísal mierovú zmluvu s Izraelom.
Údajne vyjadril obdiv k Sadatovmu odvážnemu kroku.
Aj keby verejnosť v Sýrii v súčasnosti takúto mierovú dohodu nepodporovala, odpor nie je obmedzený len na sýrske hranice.
Izraelské spravodajské služby predpokladajú, že každá mierová iniciatíva medzi Damaskom a Jeruzalemom by musela prejsť filtrom tureckých a izraelských záujmov na sýrskej pôde. Izraelčania sa domnievajú, že Turecko by neakceptovalo žiadnu dohodu, ktorá by nevyhovovala jeho strategickým zámerom. Každá izraelsko-sýrska dohoda by preto vyžadovala otvorené alebo tiché porozumenie s Ankarou.
Hlavná otázka, ktorá trápi politické aj bezpečnostné špičky, znie: je al-Džulání – bývalý salafistický džihádista – ideologicky a politicky schopný viesť revolučný mierový proces?
Podľa bezpečnostných odhadov by sa taká dohoda mohla zrodiť, ak by posilnila jeho domáce postavenie, umožnila obnovu krajiny a udržala Izrael mimo sýrskej vnútornej politiky. V tom prípade by al-Džulání mohol byť skutočne tým, kto podpíše prelomovú dohodu s ďalekosiahlym dopadom na celý Blízky východ.
Dovtedy však Izrael musí zvážiť, či je – po podpísaní dohody s arci-teroristom a bývalým predsedom Palestínskej samosprávy Jásirom Arafatom, ktorý porušil Oslo a vrátil sa k teroru – pripravený opäť riskovať podpis s ďalším „teroristom v obleku“, ktorý môže Západ oklamať a po upevnení moci vrátiť krajinu na cestu násilia.
Jeden z vysokých izraelských bezpečnostných činiteľov bol citovaný slovami:
„Hoci al-Džulání prejavuje záujem o prezidenta Anwara Sadata, ktorý podpísal mierovú zmluvu s Izraelom, existujú vážne pochybnosti, či je ochotný – alebo vôbec schopný – kráčať v jeho šľapajach.“
„V tejto chvíli sa zdá oveľa pravdepodobnejšie, že sa chystá nasledovať skôr kroky Jásira Arafata,“ dodal.