🔵  TRHY HOVORIA JASNE, IZRAEL JE VÍŤAZOM !

Ruchir Sharma, predseda Rockefeller International, napísané pre Financial Times https://lnk.sk/ojlrs

Od útokov na Izrael zo 7. októbra 2023 je najvýkonnejším veľkým akciovým trhom na svete… Izrael. Hoci v prvých dňoch po útokoch utrpel výrazné straty, izraelský akciový trh sa do štyroch týždňov úplne zotavil a odvtedy vzrástol o 80 %. V raste pokračoval aj počas nedávneho 12-dňového vojenského konfliktu s Iránom.

Trh v priebehu celého konfliktu naznačoval, že Izrael v ňom prevládne – vojensky aj ekonomicky. Napriek silnej medzinárodnej kritike za viacnásobné izraelské ofenzívy, prílev zahraničných investícií do tamojších akcií ešte viac posilnil burzový rast.

Presvedčivé sú v tom také ukazovateľe, ako je forwardový pomer ceny a zisku (P/E), ktorý sa v Izraeli za posledných 21 mesiacov zvýšil o 40 percent, zatiaľ čo vo svete v priemere o 20 percent a v krajinách Perzského zálivu ako Saudská Arábia či SAE dokonca mierne klesol.

Izrael vznikol po druhej svetovej vojne uprostred hlbokej chudoby, no patrí medzi málo krajín, ktorým sa podarilo postúpiť z kategórie rozvojových štátov medzi najvyspelejšie ekonomiky sveta. S hrubým domácim produktom vo výške 550 miliárd dolárov sa dnes zaraďuje medzi tridsiatku najväčších ekonomík planéty.

Štát dlhodobo investuje viac než 6 % HDP do výskumu a vývoja – čo je najviac zo všetkých krajín sveta a viac než dvojnásobok globálneho priemeru. Približne polovica všetkých výdavkov na výskum pochádza od zahraničných nadnárodných spoločností, z ktorých mnohé pôsobia v obrannom a technologickom sektore.

Prenos know-how z obrany pomohol Izraelu stať sa svetovým lídrom v oblastiach od riadenia letovej prevádzky až po kyberbezpečnosť. Izrael má najviac start-upov na obyvateľa na svete a podnikateľská kultúra sa viac podobá Kalifornii ako Blízkemu východu. Polovicu exportu tvoria technologické produkty – čo sa podarilo len málu vyspelých krajín. Okolité štáty stále vyvážajú najmä ropu.

Technologické produkty tvoria približne polovicu jeho exportu. Hrubý domáci produkt na obyvateľa sa od roku 2000 takmer strojnásobil, dnes presahuje 55 000 dolárov, čo znamená nárast z 50 na 70 % úrovne Spojených štátov amerických.

Tento dynamický vývoj vysiela jasný signál: napriek vojne a geopolitickému napätiu zostáva izraelská ekonomika mimoriadne silná, inovatívna a odolná. Trhy tomu rozumejú lepšie než titulky svetových médií – a podľa ich vývoja je víťazom práve Izrael.

Odráža sa to aj v predpovediach ekonomického rastu, ktorý by sa mal pohybovať okolo 4 % ročne – výnimočne silné číslo na vyspelý štát. Trhy teda naznačujú to, čo už mnohí analytici tušia: Izrael si upevňuje pozíciu dominantnej ekonomickej sily v regióne.

KOMENTÁR: Štáty ako Egypt, Jordánsko, ale aj Spojené arabské emiráty či Bahrajn to už pochopili. S Izraelom je lepšie spolupracovať ako bojovať. Treba veriť, že takéhoto štátnického správania sa dočkáme aj u iných hráčov v regióne… Akým dobrým miestom môže byť Blízky východ, keby všetci uznali, že Izrael tam patrí historicky, má právo na život a dáva priestor na spoluprácu.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

Návrat hore