ZHRNUTIE zo stránok izraelskej a medzinárodnej tlače
🔺 Jerusalem Post (https://lnk.sk/xhmq): Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu popoludní najprv uviedlo, že bývalý sýrsky prezident Bašár Asad opustil svoj úrad a odišiel z krajiny. Len niekoľko minút pred tým, ako oznámili údajný Asadov odchod, vzlietlo z ruskej základne v sýrskej Latakii dopravné lietadlo. Teraz už vieme, že je v Moskve a dostáva v Rusku azyl. https://lnk.sk/rwxy
🔺 Americká tlačová agentúra AP (Bassem Mroue https://lnk.sk/llw8 ) oznámil, že Sýrska vláda padla v nedeľu skoro ráno. Sýrska štátna televízia odvysielala vyhlásenie, že prezident Bašár Asad bol zvrhnutý a všetci zadržiavaní vo väzniciach boli prepustení na slobodu. Sýrsky premiér Mohammed Ghazi Jalali povedal, že vláda je pripravená „podať ruku“ opozícii a odovzdať svoje funkcie prechodnej vláde.
🔺 New York Times (Farnaz Fassihi https://lnk.sk/pxgr): Rozpad partnerstva Iránu so Sýriou zmení rovnováhu síl na Blízkom východe. Izrael a jeho arabskí spojenci by sa posilnili. „Všetko, čo Irán posielal do regiónu, išlo cez Sýriu. Teraz je mimoriadne ťažké udržať tieto kanály otvorené,“ povedal v rozhovore z Teheránu Hassan Shemshadi, expert na iránske proxy militantné skupiny. Mohammad Ali Abtahi, bývalý viceprezident, na X napísal: „Odpor v regióne by zostal bez podpory. Dominantnou silou by sa stal Izrael.“
🔺 Wall Street Journal podľa Britského Telegraph-u (James Kilner https://lnk.sk/dimi)(už) v piatok informoval, že Asma al-Assadová, manželka sýrskeho prezidenta narodená v Británii, utiekla minulý týždeň spolu s ich tromi deťmi do Ruska. Asadovi dvaja švagrovia tiež opustili Sýriu a odcestovali do Spojených arabských emirátov.
🔺 Fighterbomber, významný letecký vojenský blog varoval, že Kremeľ bude mať problém evakuovať svoju hlavnú leteckú základňu Humajmím. „V najlepšom prípade je možné evakuovať väčšinu personálu, dokumentáciu a prepraviť prevádzkyschopné lietadlá. Všetok ostatný majetok zostane na základniach…
🔺 Wall Street Journal (Sune Engel Rasmussen https://lnk.sk/bkhs) Rusko čelí v Sýrii odchodu v štýle „Saigonu“; Rýchlo postupujúca ofenzíva povstalcov v Sýrii hrozí vytlačením Ruska z dôležitých leteckých a námorných základní v tejto krajine, ktoré Moskva už desaťročie využíva na projektovanie moci na Blízkom východe, v Stredomorí a v Afrike. Letecká základňa Humajmím pri Latakii slúži ako logistické centrum pre lety do Líbye, Stredoafrickej republiky a Sudánu, kde už roky pôsobia ruskí vojaci.
Námorná základňa v Tartuse slúži ako jediné miesto pre doplnenie a opravy ruského námorníctva v Stredozemnom mori. Prevzatie týchto pozícií povstalcami by mohlo ohroziť globálnu projekciu moci Ruska.
Podľa Nicole Grajewskiovej z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier: „Vidieť ruské lietadlá opúšťať Sýriu, keď povstalecké sily postupujú ďalej smerom k ich leteckým základniam a ich aktíva v Damasku padajú… by pre nich bolo niečo podobné ako Saigon,“ pripomínajúc útek USA z Vietnamskeho Saigonu roku 1975.
🔺 Za zmienku stojí ešte správa zo servera Iran International (https://lnk.sk/ysu0) kde sa v súvislosti s poslednými pokusmi o záchranu Asadovho režimu spomína aj Maďarsko: V rámci ďalšej iniciatívy Asad vyslal vysokopostaveného kresťanského vodcu na stretnutie s maďarským prezidentom Viktorom Orbánom, Trumpovým spojencom, aby mu tlmočil, čo považuje za existenčnú hrozbu pre sýrsku kresťanskú menšinu, ak zvíťazia islamskí povstalci. „Zámerom bolo, aby Orbán, Trumpov spojenec, toto nebezpečenstvo tlmočil nastupujúcemu americkému prezidentovi,“ uviedla správa agentúry Bloomberg.
🔺 V obsiahlej analýze sa izraelský denník The Jerusalem Post (Herb Keinon https://lnk.sk/cldr) prihovára čítateľom nasledobne: Dámy a páni, privítajte nový Blízky východ! Nový Blízky východ – ten, do ktorého sa svet zobudil v nedeľu ráno pádom Bašára Asada a ukončením brutálnej 54-ročnej vlády jeho rodiny v Sýrii – je región, v ktorom stále prevláda vojna a nepriateľstvo, ale kde sa výrazne zmenila rovnováha síl.
Podstatné je teraz:
- čo bude, aleob je s chemickými zbraňami, ktoré Sýria za Asada nadobudla
- Islamistická povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám, ktorá je bývalou odnožou al-Kájdy, v sobotu vyhlásila, že nemá v úmysle použiť chemické zbrane Sýrie „za žiadnych okolností“… https://lnk.sk/jkax Ale…?
- Už počas týždňa letectvo Izraela preventívne zasiahlo továreň na výrobu chemických zbraní, aby zabránili povstalcom v jej obsadení, informovali v nedeľu arabské médiá a neskôr to nezávisle potvrdil aj denník The Jerusalem Post. https://lnk.sk/eksj
- čo bude s Kurdmi. Dostanú príležitosť vytvoriť si vlastný štát? Sú jednou z hybných síl povstania proti Asadovi…
- a hlavne, čo bude s jadrovým programom Iránu. Lebo alarmujúco znejú nasledovné správy:
🔺 Wall Street Journal (Laurence Norman https://lnk.sk/tdeq) Nebezpečenstvo, že sa Irán rozhodne zostrojiť jadrovú zbraň, sa zvyšuje, uvádza sa v správe amerických spravodajských služieb zverejnených vo štvrtok. Podľa Úradu riaditeľa národnej spravodajskej služby má Irán v súčasnosti dostatok štiepneho materiálu na výrobu viac ako desiatich jadrových náloží.
🔺 Reuters (https://lnk.sk/coeu) Iránske zrýchlenie obohacovania uránu na úroveň blízku bombe je „mimoriadne závažné“, nemá žiadne civilné opodstatnenie a je v rozpore s tvrdeniami Teheránu, že chce jadrové rokovania, uviedol v sobotu západný diplomatický zdroj. Šéf jadrového dozorného orgánu OSN Rafael Grossi v piatok uviedol, že Irán dramaticky zrýchľuje obohacovanie uránu až na 60 % čistoty, čo je takmer 90 %, čo je úroveň pre zbrane.
Zhrnutie z nedele rána nájdete tu https://lnk.sk/grp4 a zo stredy uplynulého týždňa tu https://lnk.sk/fsr8