Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem vyjadruje úľavu nad správou, že Vatikán, v reakcii na rastúcu kritiku kontroverznej expozície, odstránil zo svojich priestorov betlehem, ktorý propagoval sfalšovaný mýtus o „palestínskom Ježišovi“.
„S úľavou sme prijali správu o tom, že Vatikán sa rozhodol odstrániť provokatívny betlehem s malým Ježiškom, ktorý leží na čierno-bielej kefii, čo je nezameniteľný symbol palestínskeho nacionalizmu kefii (Poznámka: ľudovo nazývaná arafatka, ktorá je aj symbolom palestínskeho terorizmu). Tieto jasličky nielenže znevažovali židovské dedičstvo, ale podkopávali aj základné princípy kresťanskej viery. Milióny kresťanov na celom svete tento exponát pred vianočným obdobím pobúril a Vatikán konal správne, keď ho stiahol,“ povedal David Parsons, viceprezident a hovorca ICEJ.
„Bolo by veľkou teologickou chybou, keby Svätá stolica dovolila, aby táto expozícia zostala. Ak by bol totiž Ježiš palestínsky Arab, nemohol by byť Kristom, prisľúbeným Mesiášom a Spasiteľom sveta,“ vysvetlil Parsons. „Všetky hebrejské a kresťanské Písma jasne hovoria, že bude „synom Dávidovým“, ktorý vyrástol z „koreňa Izaiho“, najmenšieho rodu z kmeňa Júdu. Nový zákon potvrdzuje, že sa narodil v „Dávidovom meste“, kam mudrci prišli hľadať toho, ktorý sa narodil ako „židovský kráľ“, a nie kráľ z Ramalláhu“.
„Dúfame, že odpor k tomuto znevažujúcemu zobrazeniu jasličiek bude znamenať zlom v kresťanskom vyhranení sa voči „palestínskemu Ježišovi“, klamlivému príbehu, prezentujúcemu “palestínskeho Ježiša” na rovnakej úrovni ako árijského Ježiša,“ dodal Parsons.
Vystúpenie pápeža Františka pred betlehemom minulý týždeň vyvolalo ostré reakcie kresťanov a Židov na celom svete a vyvstali po nedávnej sérii podobných negatívnych posolstiev, namierených proti Izraelu a židovskému národu, ktoré vychádzali z Vatikánu. Minulý mesiac napríklad Vatikán zverejnil úryvky z pripravovanej knihy rozhovorov s pápežom Františkom, ktoré obsahujú pontifikovu výzvu preskúmať, či sa izraelská kampaň proti Hamasu v Gaze nerovná genocíde.
„Ak by Izrael v Gaze skutočne páchal genocídu, prečo potom celé medzinárodné spoločenstvo trvá na tom, aby tam palestínske obyvateľstvo zostalo, aby bolo ‚vyvraždené‘,“ povedal Parsons. „V každom inom prípade na svete by svetoví lídri požadovali otvorenie humanitárnych koridorov, aby mohli nevinní civilisti utiecť z bojiska. Zverejnením tohto úryvku Vatikán jednoducho napodobnil nálepku obvinenia z ohavného krvavého rituálu (Poznámka: Židia sú falošne obviňovaní z vraždenia kresťanov a detí s cieľom použiť ich krv pri vykonávaní náboženských rituálov), ktorú na Izrael vrhajú jeho nepriatelia.”
Navyše, hoci sa pápež niekoľkokrát stretol s rodinnými príslušníkmi izraelských rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Gaze a vyzval na ich prepustenie, taktiež napísal list katolíkom na Blízkom východe pri príležitosti prvého výročia od teroristického útoku zo 7. októbra, v ktorom sa Hamas nespomína ani raz menom, a pápež sa v ňom ani raz nezmieňuje o zverstvách Hamasu, vrátane zločinu odvlečenia rukojemníkov.
„Keď sa na to pozrieme ako na celok, tieto kroky signalizovali znepokojujúce negatívne nastavenie voči židovskému štátu a ľudu. Vyjadrujeme úľavu, že Vatikán zmenil názor na svoj pôvodný koncept zobrazenia betlehema a vyzývame pápežových spojencov, aby tiež upustili od takýchto a podobných antisemitských posolstiev,“ uzavrel Parsons.
David Parsons, senior viceprezident ICEJ
Peter Švec, ICEJ Slovensko