Maurice Hirsch, Tirza Shorr pre Jerusalem Center for Security and Foreign Affairs (JCFA)
(plus článok https://lnk.sk/gbru o tohtoročných Vianociach v Betleheme s využitím zdrojov tejto analýzy)
“Betlehem je názornou ukážkou demografického úbytku kresťanov. V roku 1950 tvorili kresťania v Betleheme a okolitých dedinách 86 %. Podľa Kresťanského informačného centra bol Betlehem v roku 1994, keď nad ním prevzala kontrolu Palestínska samospráva, najľudnatejším kresťanským mestom vo Svätej zemi.
Odvtedy sa kresťanská populácia v Betleheme znížila na približne 10 % (podľa posledného sčítania ľudu v roku 2017). Kresťanské rodiny opúšťajú Betlehem kvôli systémovým sociálno-ekonomickým ťažkostiam a nestabilite, diskriminácii a prenasledovaniu (vrátane duchovných) zo strany moslimských Palestínčanov a Palestínskej samosprávy ovládanej islamom. Hromadný odchod kresťanov predstavuje riziko ohrozenia prežitia kresťanstva v jeho kolíske.”
Po páde osmanskej ríše v oblasti, ktorú Rimania pomenovali Palestínou, tvorili kresťania 11 % obyvateľstva. To predstavovalo 70 429 ľudí. V roku 1946 sa ich počet zvýšil na 145 063, no tvorili len 8 % obyvateľstva. V obsiahlej analýze “Úbytok kresťanského obyvateľstva v oblastiach kontrolovaných PA a Hamasom” https://lnk.sk/pqrg o tom píše Jerusalem Center for Security and Foreign Affairs (JCFA).
V roku 1949 žilo v Judei a Samárii, vtedy pod jordánskou vládou, ktorá túto oblasť premenovala na „Západný breh“, 51 053 kresťanov. V roku 1961 sa tento počet znížil na 45 855. Keď Izrael v roku 1967 prevzal kontrolu nad Judeou a Samáriou, počet kresťanského obyvateľstva sa ďalej znižoval a predstavoval 42 719 osôb, čo bolo 6 % obyvateľstva.
Prvé sčítanie obyvateľstva už pod PA v roku 1997 zaznamenalo 40 055 palestínskych kresťanov, čo bolo 1,5 % celkového palestínskeho obyvateľstva. Druhé sčítanie v roku 2007 ukázalo mierny nárast počtu kresťanov na 42 565. No ich podiel na populácii klesol na 1,2 %. Pri treťom sčítaní v roku 2017 sa počet kresťanov zvýšil na 46 850, napriek tomu však tvorili len 1 % obyvateľstva.
Aj umiernený Fatah a spravodajská sieť, vybudovaná prvým lídrom Palestínčanov (teroristom) Arafatom, zastrašovali kresťanov v Betleheme konfiškáciou pôdy. „Nechali ich napospas pouličným gangom a iným kriminálnym živlom bez ochrany.” Štúdie ukazujú, že kresťania na Západnom brehu sa cítia vylúčení z vedúcich pozícií, čo oslabuje ich spoločenský vplyv.
Školské osnovy PA často vynechávajú alebo skresľujú kresťanské dejiny vo Svätej zemi. Jedným z prameňov práva aj na umiernenom tzv. Západnom brehu je diskriminačný islamský zákon Šária. Moslimskí extrémisti často narušujú kresťanské náboženské slávnosti, verejné slávnosti čelia hrozbám a účastníci sa obávajú o svoju bezpečnosť. Islamisti často pália vianočné stromčeky.
NA ZÁVER: Medzinárodné spoločenstvo si často nevšíma ťažkú situáciu palestínskej kresťanskej komunity. Kým médiá s neobyčajnou pozornosťou informujú o zrážkach niektorých izraelských židovských osadníkov, PA potláča informovanie o závažných prípadoch systémového útlaku kresťanov, pričom tieto príbehy nikdy neuzrú svetlo sveta, uzatvára štúdiu JCFA.