Bret Stephens, The New York Times. 8. júla 2025 https://sdu.sk/0f7jo
Jedným z kľúčových omylov v chápaní izraelskej politiky od 7. októbra je predstava, že krajina uprednostňuje vojenské riešenia na úkor diplomacie. Pravdou je, že rozhodujúce víťazstvá na bojisku vytvorili Izraelu také diplomatické príležitosti, ktoré boli desaťročia mimo dosahu – a naďalej by nimi boli, keby Izrael nevyhral.
V pondelok v Bejrúte vyhlásil Tom Barrack, americký osobitný vyslanec pre Sýriu, že bol „neuveriteľne spokojný“ s odpoveďou, ktorú dostal od prezidenta Libanonu Josepha Aouna na americký návrh odzbrojenia Hizballáhu – výmenou za zásadnú finančnú pomoc. To, že Izrael v minulom roku zničil Hizballáh ako efektívnu bojovú silu, dnes otvára možnosť, aby libanonský štát znovu získal najzákladnejší prvok suverenity: monopol na použitie sily vo vlastných hraniciach.
Rovnaký náznak nádeje prichádza zo Sýrie, kde Trumpova administratíva zrušila sankcie voči vláde prezidenta Ahmeda al-Šaraa. Objavili sa správy o rozhovoroch medzi Jeruzalemom a Damaskom s cieľom dosiahnuť de facto mierovú dohodu. Je nepravdepodobné, že by sa al-Šaraaovi povstalci dostali k moci, keby Izrael predtým nezničil Hizballáh, čím pripravil režim Bašára al-Asada o jeho najúčinnejšiu vojenskú silu. A ani Jeruzalem, ani Damask by pravdepodobne neboli ochotní rokovať, keby izraelské letectvo v decembri nezničilo väčšinu zostávajúcich sýrsko-iránskych zbrojných skladov.
V Gaze je narastajúca diplomatická „ochota“ Hamasu takmer výlučne dôsledkom jeho blízkosti ku konečnej porážke. Mnohí obyvatelia Gazy sa od Hamasu odvrátili – vyrabovali jeho bezpečnostné budovy a čoraz viac sa obracajú na miestne klany pre potraviny a ochranu.
Izraelský vojenský úspech proti Iránu, zavŕšený podľa izraelského pohľadu americkou účasťou na kampani, zahanbil jeho najobávanejšieho protivníka (a hlavného sponzora Hamasu). Izrael tak svetu ukázal nielen svoju vojenskú schopnosť, ale aj odvahu postaviť sa priamo ajatolláhom – a prežiť ich odvetu bez zásadných škôd.
Izrael existuje preto, aby chránil život a aj dôstojnosť židovskej komunity vo svete, ktorý je stále príliš naklonený ničiť oboje. Ak dnes diplomacia dostáva šancu, je to preto, lebo v geopolitike – rovnako ako v živote – sa oplatí byť víťazom.